Slovníček pojmů

 Upozornění:  Tato sekce je průběžně doplňována a upravována!

.

.

Všeobecná terminologie

Combi - Combi (stylizováno také kombi) je typ karoserie osobních automobilů s velkým zavazadlovým prostorem. Pro karoserii kombi je charakteristická prodloužená linie střechy, která na rozdíl od sedanu pokračuje i nad zavazadlovým prostorem vzadu a je ukončena zadními dveřmi, které se otvírají vzhůru nebo do strany. Zadní dveře jsou oproti karoserii typu hatchback umístěny svisleji, případně svisle. Prodloužená část střechy je na bocích doplněna třetí řadou bočních oken. V těchto místech mívají hatchbacky často rozšířený C-sloupek. Zadní řady sedadel bývají sklopné nebo vyjímatelné kvůli možnosti zvětšení zavazadlového prostoru.

Facelift (FL) - Facelift ve výrobě automobilů znamená menší „kosmetickou“ změnu vzhledu. Během výroby jednoho typu automobilu může automobilka přikročit ke změně designu. Tato změna může být použita z důvodu sjednocení designu s mladšími modely nebo použití novějších doplňků. Jedná se o prodloužení „života“ modelu, aby byl konkurenceschopný do doby, než přijde nová generace. Technický základ vozu ale přitom zůstává stejný. Změny probíhají jak v interiéru, tak v exteriéru. V rámci faceliftu může být upravena i nabídka pohonných jednotek. Někdy dokonce bývá změněno jméno, jako se stalo například při faceliftu Volkswagenu Passat CC, kdy se jméno zkrátilo na Volkswagen CC.

Furgon - Označení pro dodávku nebo-li lehký krytý užitkový vůz s uzavřenou karosérií, určený pro převoz nákladu.

Hagusy - Střešní nosiče, které se nachází ve formě dvou podélných úchytů na střeše automobilu (nejčastěji u combi či SUV).

Hatchback - Jedná se o kompaktní pětidvéřovou karoserii s výklopnými dveřmi od zavazadlého prostoru, která je charakteristická svou prudce useklou zádí směrem dolů.

Liftback - Jedná se o karoserii se splývavou zádi, která se sice velice podobá sedanům, ale ta ve skutečnosti není ochuzena o praktičnost výklopného zadního okna pro lepší přístup do zavazadlového prodtoru.

Mikrobus - Uzavřené vozidlo pro přepravu více osob, které musí být (včetně řidiče) maximálně devítimístné.

Pickup - Užitkové vozidlo s praktickým provedením karosie, která je ve většině případů charakteristická kratší kabinou pro uživatele a výraznou rovnou ložnou plochou, nacházející se nad zadními koly vozu.

Rakev - Střešní box, sloužící jako praktický přídavný úložný prostor.

Roadster - Karosie malého dvousedadlového automobilu, který nedisponuje střechou a který má oproti typickým kabrioletům mnohem menší vnitřní porotor, nižší těžistě a také má blízko ke sportovním vozům.

RS - RS je zkratka používaná pro označení výkonnějších, sportovních verzí automobilů. Mezi výrobci je zkratka RS velmi rozšířená, přestože ji každý používá po svém. Většinou se jedná o zkratku slov Rallye Sport (Škoda, Ford), někdy také Rennsport (Audi, Porsche a další německé značky) nebo Renault Sport.

Sedan - Jedná se o druh konvenční karoserie s plynulými proporcemi v zadní části a pevně odděleným prostorem pro zavadla od zbytku posádky, víko kufru bývá zpravidla menší a otevírá se samostatně bez zadního okna.

Šíbr - Hovorové označení pro střesní okno vozidla, jenž je, oproti klasickému vyklopení, možné téměř celé zasunout do konstrukce střechy.

Tudor - Dvoudvéřové vozidlo s uzavřenou karosérií, dvěma řadami sedadel a stupňovitou zádí.

.

Významy zkratek

SNB - Sbor národní bezpečnosti

VB - Veřejná bezpečnost

TAI - Tanková a automobilní inspekce

PO - Požární ochrana

SOOL ZOOL - Sbor ozbrojené ochrany letišť / Zbor ozbrojenej ochrany letísk

SOOŽ ZOOŽ - Sbor ozbrojené ochrany železnic / Zbor ozbrojenej ochrany železníc

OÚNZ - Okresní ústav národního zdraví / Obvodní ústav národního zdraví

MÚNZ - Městský ústav národního zdraví

KÚNZ - Krajský ústav národního zdraví

DP - Dopravní podnik

JZD - Jednotné zemědělské družstvo

ČSA - Československé státní aerolinie

IZS - Integrovaný záchranný systém

ZS - Záchranná služba

HZS - Hasičský záchranný sbor

SDH - Sbor dobrovolných hasičů

ÚAMK - Ústřední automotoklub České republiky

MP - Městská policie

PČR - Policie České republiky

UNPROFOR - United Nations Protection Force, mírová operace OSN ve válce v Jugoslávii v letech 1992-1995

FIM - Mezinárodní federace motocyklistů (Fédération Internationale de Motocyclisme)

FIA - Mezinárodní automobilová federace (Fédération Internationale de l'Automobile)

WRC - Mistrovství světa v rallye (World Rally Championship)

.

Terminologie Abrexu

Limitovaná edice (dále také Limitka) - Jedná se o sérii modelů, která byla vyrobena v limitovaném množství (např. 100 ks) a zpravidla se jedná mezi sběrateli o unikátní a nejcennější kusy sbírky.

Reedice - Opětovné vydání dříve vyrobených produktů. Každá reedice zpravidla zajišťuje drobné odlišnosti, někdy i takové, které nejsou na první pohled zcela zřetelné.

Kusovka - Označení úplně posledního kusu vybraného modelu k dispozici na našem e-shopu.

Dlaňovka - Model, který se svými rozměry vejde do dlaně (zpravidla modely osobních model v měřítku 1:72 a 1:43).

Ruční vzorek (Hand sample) - Je to první hmotný vzorek modelu autíčka. Jeho cílem je ověření si tvarového znázornění modelu v daném měřítku. V minulosti se "sochal" ručně, a tak jeho provedení bylo na zručnosti modeláře, v dnešní době se však využívá buď 3D tiskárna nebo CNC stroj. V první fázi se vyfrézuje pouze vnější tvar karosérie (někdy jen půlka) pro kontrolu obrysů. Jako materiál se používá plast nebo dural. V další fázi se z plátků vyrobí kompletní vzorek, který skladbou dílů plně odpovídá finálnímu modelu. Na tomto vzorku se krom tvarů také ověřuje, jak jednotlivé díly pasují do sebe. Pokud vše sedí, začne se pracovat na formách.

Zkušební vzorek T1 (T1 sample) - Tento vzorek je jeden z prvních výrobních vzorků z již hotových forem. Jedná se o kompletně sestavený model. Zinková karoserie zpravidla není opatřena lakem a plastové díly jsou buď černé nebo probarvené. Na tomto vzorku se kontroluje jak tvarová přesnost (zinková slitina má jiné vlastnosti než materiály použité na ruční vzorek a tak některé detaily vyzní jinak), tak kvalita odlitých dílů. V této fázi vývoje modelu se občas provádí ještě změny ve formách, ale možnosti jsou zde již omezené.

Lakovaný vzorek (Painted sample) - Pokud výlisky odpovídají představám, po zkušebních vzorcích T1 se přikročí k další fázi, kdy se zinková karoserie nalakuje. V této fázi ladí věrnost barevných odstínů, opět tvarová přesnost a prokreslení detailů modelu po nanesení laku. Různý efekt mají metalické laky, méně krycí barvy (bílá/žlutá) a ostatní barvy.

Polepený vzorek (Sticker sample) - Nápisy, linky a jiné barevné detaily se na vzorek aplikují pomocí technologie zvané tamponový tisk. Pro ověření vzhledu se nejprve detaily vytisknou na papírové nebo průhledné samolepky a nalepsí se na model. Proces se opakuje tak dlouho, dokud tvary na model perfektně nepasují. Poté se přikročí k výrobě tiskových desek pro Tampoprint.

Potamponovaný vzorek (Tampo sample) - Tamponový tisk (Tampoprint) je tiskový proces, kdy se přenáší 2D obraz na objekt, v našem případě na vzorek modelu autíčka. Jedná se o nepřímý hlubotiskový proces, kdy se obraz přenáší z tiskové desky přes silikonový nosič - tzv. tampon. Potamponovaný vzorek je již téměř finální podoba modelu před zahájením sériové výroby.

Ověřovací série - U modelů s tímto označením ověřujeme způsoby montáže a použití různých prvků, díky čemuž se takovéto modely mohou od další série mírně odlišovat. Ověřovací série nebo-li nultá série je standardně vyráběna ve velice omezeném množství, což z ní ze sběratelského pohledu zpravidla dělá raritnější artikl. Modely z ověřovací série se mohou i lišit cenou, a to cenou zaváděcí.

Zaváděcí cena - Zaváděcí cena je obvykle dočasná nižší cena, která bude s odstupem několika měsíců upřesněna a průběžně navyšována. Zaváděcí cenu se snažíme aplikovat například u ověřovacích sérií modelů.