Porovnání měřítek

Měřítko vyjadřuje poměr mezi rozměry původní předlohy skutečného automobilu a rozměry modelu. S ohledem na to, že modely automobilů se téměř vždy zmenšují, je měřítko psáno ve tvaru 1:N, kde N vyjadřuje kolikrát je model zmenšený oproti originálu.

Abrex se zaměřuje především na měřítko 1:43, které je mezi sběrateli nejoblíbenější. Dále pak na měřítko 1:18 a okrajově na měřítka 1:72 a 1:24.

.

Modely Abrex v měřítku 1:43

(cca. 10 cm, osová vzdálenost kol je 66,1 mm)

- nejoblíbenější sběratelské měřítko
- více jak 50 typů modelů aut
- mnoho modelů referenčních vozů
- vysoká kvalita

Hlavní zaměření výroby společnosti Abrex se soustřeďuje převážně na měřítko 1:43, které patří mezi širokou veřejností a sběrateli k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším vůbec.

I přes velikost modelu, která je pouhých 10 cm, je kvalita a detailní zpracování jednotlivých modelů velmi vysoké, a to jak exteriéru, tak samotných prvků interiéru. Pro dosažení přesné kopie vnějšího vzhledu skutečného vozu je u modelů v měřítku 1:43 omezena jejich funkčnost a použití. U těchto modelů proto nelze otevřít dveře nebo kapotu jako je tomu u měřítek větších. Pohyblivá jsou pouze kolečka.

V tomto měřítku Vám společnost Abrex nabízí více jak 50 typů modelů v základních barvách dodávaných společností Škoda Auto a.s., ale také mnoho modelů sloužících jako referenční a služební vozy.

Modely v měřítku 1:43 jsou upevněny pomocí 2 šroubků na plastové podložce s vytištěním logem Škoda Auto a názvem daného modelu. Ty lze velmi snadno povolit a model tak uvolnit od podložky a následně samostatně umístit do vitríny, na stůl nebo do poličky. Každý model upevněný na podlážce je dále umístěn v plastové průhledné krabičce spolu s plachetkou, která tvoří jeho pozadí.

Aktuální nabídka produktů v měřítku 1:43

.

Modely Abrex v měřítku 1:18

(cca. 23 - 27 cm, osová vzdálenost kol je 157,8 mm)

- propracovanost modelu
- důraz kladen na detail
- možnost otevírání dveří, kapoty motoru, zavazadlového prostoru a střešních okének
- ovladatelná kola pomocí volantu

V poslední době rozšířila společnost Abrex svou výrobu i o modely v měřítku 1:18, které patří mezi sběrateli i v modelovém světě mezi úplnou špičku. V této kategorii nabízí společnost Abrex vysoce kvalitní modely zpracované do nejmenšího detailu. Hlavním rozdílem oproti modelům vyráběným v menších měřítkách je plná ovladatelnost celého modelu jako u skutečného vozu. Můžete zde proto natáčet přední kola pomocí volantu, otevírat všechny dveře či nahlédnout pod kapotu motoru nebo do zavazadlového prostoru. Jak již bylo řečeno, tato modelová řada zachycuje až neuvěřitelně podrobně jednotlivé detaily, proto se zde můžete setkat i s takovou raritou jako je semišový potah zavazadlového prostoru připomínající opravdové polstrování u skutečných vozů.

Jako většina modelů vyráběných společností Abrex, jsou i modely v tomto měřítku dodávány na černé, plastové základně nesoucí název daného modelu a logo značky škoda. K této základně jsou modely standardně přichyceny lehce povolitelnými šroubky, díky kterým je možno model ze základny odstranit a následně opět přichytit.

Aby byla možnost si modely plně prohlédnout ze všech stran, jsou baleny do tzv. "Window boxů", u kterých jsou všechny stěny průhledné, a díky jejichž konstrukci je dosaženo plné ochrany modelu při manipulování či přepravě.

Aktuální nabídka produktů v měřítku 1:18

.

Modely Abrex v měřítku 1:72

(cca. 5 - 7 cm, osová vzdálenost kol je 39,5 mm)

- kvalita
- detailní zpracování
- nejdostupnější cena
- skladnost

Další vyráběnou skupinou jsou modely v měřítku 1:72. Jedná se o poměrně "nové" měřítko používané mezi výrobci modelů, ale od jeho představení si u zákazníků získalo značnou oblibu, která každým rokem stále stoupá. Velikost samotného modelu se pohybuje v rozmezí pouhých 5 až 7 cm. I přes tento fakt je hlavním kritériem společnosti Abrex vyrábět plnohodnotné modely dosahující vysoké kvality, u kterých je kladen důraz na detailní zpracování. Na základě toho se u těchto miniatur můžete setkat s karosérií  kopírující přesné křivky skutečného vozu, s detaily jako jsou ručně vsazená přední a zadní světla nebo se vzorkovanými pneumatikami.

Stejně jako u modelů v měřítku 1:43 se jedná o modely prezentující hlavně vnější tvar vozu, tudíž samotná funkčnost jednotlivých částí není vyžadována. Jediným pohyblivým prvkem celého vozu jsou plně otáčivá kolečka. U nojvějších vozů jsou boční zrcátka vyhotovena z ohebného plastu, který snižuje riziko jejich ulomení. 

Modely v měřítku 1:72 jsou standardně dodávány na černém pevném podstavci s logem Škoda a názvem vozu, ke kterému jsou přichyceny jedním šroubkem pro uvolnění a případné přichycení modely zpět na podložku. Balení dále obsahuje celo-průhledné víčko, které svojí konstrukcí umožňuje vystavení jednotlivých modelů na sebe.

Díky své malé velikosti a nenáročnosti na prostor si toto měřítko oblíbila nejen značná část sběratelů, ale i modelářů.

Aktuální nabídka produktů v měřítku 1:72

.

Modely Abrex v měřítku 1:14

(cca. 30 - 36 cm, osová vzdálenost kol je mezi 120 - 130 mm)

- precizní zpracování
- elektický pohon
- LED osvětlení a jízda všemi směry
- rychlost až 10km/h

Unikátní edice dálkově ovládaných modelů Abrex "RC Retro Cars" je jedinečná svým zaměřením na slavná auta naší historie.

Precizně zpracované modely Abrex s elektrickým pohonem jsou odpružené a vybavené LED osvětlením. Jezdí všemi směry, při jízdě vpřed svítí přední světla a při jízdě vzdad zadní světla.

Dosah dálkového ovládání 27 MHz je asi 20 metrů. RC model Tatra 603 v měřítku 1:14 je dlouhý 36 cm a Škoda 120 L měří 30 cm.

Aktuální nabídka produktů v měřítku 1:14

.

Modely Abrex v měřítku 1:24

(cca. 17 - 20 cm, osová vzdálenost kol je 118,4 mm)

- propracovanost modelu
- důraz kladen na detail
- možnost otevírání dveří, kapoty motoru a zavazadlového prostoru
- kompromis mezi měřítky 1:43 a 1:18

Měřítkem 1:24 se Abrex zabývá pouze okrajově. Modely v tomto měřítku jsou dostatečně velké, aby bylo možné zobrazit podrobnější detaily než třeba u měřítka 1:43. U většiny těchto modelů je možné natáčet kola a ovládat je volantem, otevírat přední dveře, víko zavazadlového prostoru a kapotu motoru.

Modely jsou dodávány na plastové černé podložce s logem Škoda Auto a označením příslušného modelu. Podložka lze snadno sejmout povolením 2 šroubků a kdykoliv zpět připevnit.

Model je zabalen v kartonové krabici. Čelní a horní část krabice je průhledná. Jak již bylo řečeno, první série modelů Škoda Fabia Combi byly dodávány ještě pod značkou Cararama, ostatní modely jsou již pod firmou Abrex. Modrá krabice je pro současné vozy, červená pro současné tzv. "potištěné" modely.

Aktuální nabídka produktů v měřítku 1:24