O muzeu autíček

Vraťte se s námi do dětství!

V srdci České republiky naleznete unikátní Muzeum autíček a starých hraček. Ve čtyřech podlažích zrekonstruovaného příseckého zámku na Vás čeká více než 11 500 raritních exponátů – téměř kompletní sbírka autíček a modelů vyrobených na území Československa ve 20. století, a to jak od desítek výrobců tuzemských, tak samozřejmě i těch zahraničních.

Autíčka, jak již název napovídá, celému muzeu dominují, avšak naleznete zde i letadla, vláčky, hry a jiné staré hračky.

První patro zámečku je věnováno expozici československé produkce podniků z let 1910–1991, a to především Ites, Směr, Igra, Kovap, Kaden, Merkur a dalších. Naleznete zde téměř vše, co v Československu vzniklo.

Druhé patro je věnované nemalému množství modelů produkovaných v zahraničí, například z Německa, USA, SSSR, Polska, Japonska a dalších.

V podkroví, tedy ve třetím patře, je možné shlédnout dřevěné hračky, deskové hry, panenky a jiné.

V přízemí se dozvíte více o společnosti Abrex, která vyvíjí a následně vyrábí kovové modely aut, převážně značky Škoda. Videoukázky napoví, jak se autíčka vyrábí či jak probíhala rekonstrukce zámečku.

Zakončení prohlídky muzea se nabízí v přilehlé kavárně, nevšedně zrekonstruované stodole. Mimo příjemného posezení u kávy a drobného občerstvení zde firma Abrex vystavuje archiv své dosavadní výroby autíček, který skýtá přibližně 1 500 kusů a nabízí k prodeji kovové modely současné produkce.

.

Historie zámku Příseka

První písemné zmínky o tvrzi v obci Příseka pocházejí již z roku 1234. Příseku a několik dalších obcí z okolí Jihlavy v tomto roce daroval král Václav I. cisterciánskému klášteru u Tišnova.

V roce 1568 se stává majitelem přísecké tvrze Jan Beránek, který ji pravděpodobně přestavěl na zámeček. 

V první polovině 17. století slouží budova spíše hospodářským účelům a kvůli švédské okupaci Jihlavy utrpí značné škody. Později tvrz sloužila k ubytování vojska, čímž docházelo k opětovnému postupnému znehodnocování budov.

Na počátku 18. století byla tvrz přebudována na menší barokní zámek, ve kterém byla v roce 1798 zbudována škola.

V 50. letech 20. století byly budovy zabrány nově založeným jednotným zemědělským družstvem, čímž byla zahájena posupná devastace historických staveb. Během let byl zámek několikrát přestavován, postihl jej požár a část budov dvora byla zbourána.

V březnu 2014 zámek zakoupila firma Abrex a začala rozsáhlá rekonstrukce, která byla spolufinancována Evropskou unií. Rekonstrukce probíhala podle dochovaných kreseb z roku 1750.

.

Muzeum autíček v Přísece svým zaměřením a rozsahem patří k lákavým cílům výletů. Zaujme každého návštěvníka i sběratele.

Budete vítáni 6 dní v týdnu (pondělky jsou dny, kdy máme bohužel zavřeno), těšíme se na vás!

Webové stránky: www.muzeumauticek.cz
Facebook: www.facebook.com/muzeumauticek.cz
Instagram: www.instagram.com/muzeumauticek_priseka

.

Kde naše muzeum najdete?

Adresa muzea:
M
uzeum autíček – zámek Příseka
Příseka 18
Brtnice
588 32
Česká republika


E-mail: helena.vlckova@muzeumauticek.cz
Telefon: +420 727 804 514 (dle aktuální otevírací doby)
Messenger: poslat zprávu skrze Facebook

 Náš tip: ​ aktuální otevírací dobu muzea naleznete zde!