Využívané materiály

Modely z produkce společnosti Abrex jsou vyráběny z tradičních materiálů, kterými jsou kov (zinková slitina), plast a výjimečně i resin.

.

Kov (zinková slitina)

Co je to zinková slitina neboli die-cast a jaká je jeho historie?

- nejpoužívanější kovový materiál při výrobě modelů
- naprosto čistě kopíruje formu
- pevná a odolná slitina
- nejvyhledávanější, nejkvalitnější a nejhodnotnější zpracování

Pro mnohé neznámý pojem ZAMAK je slitina několika kovů a zároveň je zkratkou německých názvů Zink (zinek), Aluminium (hliník), MAgnesium (hořčík) a Kupfer. (měď) Základ této slitiny tvoří většinový podíl zinku, který je míšený malým množstvím legovacích prvků hliníku, horčíku a mědi.

Jedná se o nejpoužívanější materiál k výrobě die-cast modelů metodou vstřikování. Díky svým vlastnostem naprosto čistě kopíruje formu a je dostatečně pevná.

Prvně byla zinková slitina použita začátkem 20. let minulého století výrobci jako např. Meccano (Dinky Toys), Dowst Brothers (Tootsie Toys) nebo Fonderie de précision de Nanterre (Solido).

V několika následujících letech se však v zinkové slitině objevovaly nečistoty, které působily jako škůdci, z tohoto důvodu je velmi obtížné nalézt nepoškozený model, vyrobený před 2. světovou válkou. Nový, vysoce kvalitní die-cast tyto problémy později odstranil, avšak i dnes lze narazit na chybové kusy.

Dnešní kovové modely patří mezi nejvyhledávanější, nejkvalitnější a nejhodnotnější.

Aktuální nabídka kovových modelů

.

Plast

Když je plast více než resin!

- poměrně nízká cena
- podobné vlastnosti jako resin
- trvanlivější a méně křehčí než resin
- oproti resinu nemožnost zachytit tolik detailů

Modely vyrobené z plastu mají víceméně podobné vlastnosti, avšak jsou oproti samotnému resinu trvanlivější, nepodléhají tolik vnějším vlivům a nejsou tak křehké. Plast oproti resinu neumí zachytit při výrobním procesu tolik detailů.

U kovových modelů Abrex se s plastem lze setkat ve většinovém podílu a to konkrétně u interiérů, podvozků, kol a dalších doplňků. Celoplastové modely lze v nabídce Abrex nalézt ve formě RC modelů nebo u řady hraček Abrex Toys.

Plast je také využíván u přípravy vzorkových modelů, u nichž probíhá ještě konečná kontrola detailů před samotným spuštěním výroby. Dále jsou z něj například vyráběny krabičky a podstavce.

Aktuální nabídka plastových modelů

.

Resin

Resin jako prostředek pro zachycení co největšího množství detailů!

- velmi křehký materiál
- na první pohled připomíná plast
- reaguje na tepelné a další změny
- zachycení velkého množství detailů

Resinové modely vznikají z odlitků z licích (dnes již většinově syntetických) pryskyřic, odlévaných do forem z pružných materiálů na bázi silikonu. Formy mají jednu velkou přednost, že se až tak detailně nemusíme zabývat dělícími rovinami na předloze, protože vytvrzený odlitek snadno vyloupneme z gumu připomínající formy. Navíc výroba těchto forem je znatelně levnější a práce s ní je i snadnější.

Samotný resin, na první pohled připomínající plast, je velmi křehký materiál, který má tendenci se v namáhaných místech lámat, proto je třeba s ním zacházet s citem a nevystavovat ho například přímému slunečnímu záření, protože materiál obvykle reaguje na tepelné změny. Jeho obrovskou výhodou je schopnost zachytit velké množství detailů, včetně těch nejužších spár.

U samotných modelů aut Abrex se resin díky své povaze zásadně nepoužívá a výjimečně se s ním můžete setkat například u doplňků, kterými jsou figurky.