Využívané materiály

Modely z produkce společnosti Abrex jsou vyráběny z tradičních materiálů, kterými jsou zinková slitina, resin a plast.

Co je to zinková slitina neboli die-cast a jaká je jeho historie?

Pro mnohé neznámý pojem ZAMAK je slitina zinku a malého množství hliníku a mědi. Jedná se o nejpoužívanější materiál k výrobě die-cast modelů metodou vstřikování. Díky svým vlastnostem naprosto čistě kopíruje formu a je dostatečně pevná.

Prvně byla zinková slitina použita začátkem 20. let minulého století výrobci jako např. Meccano (Dinky Toys), Dowst Brothers (Tootsie Toys) nebo Fonderie de précision de Nanterre (Solido).

V několika následujících letech se však ve slitině objevovaly nečistoty, které působily jako škůdci, z tohoto důvodu je velmi obtížné nalézt nepoškozený model, vyrobený před 2. světovou válkou. Nový, vysoce kvalitní die-cast tyto problémy později odstranil, avšak i dnes lze na chybové kusy narazit.

Dnešní kovové modely patří mezi nejvyhledávanější, nejkvalitnější a nejhodnotnější.

Resin jako prostředek pro zachycení co největšího množství detailů!

Resinové modely vznikají z odlitků z licích (dnes již většinově syntetických) pryskyřic, odlévaných do forem z pružných materiálů na bázi silikonu. Formy mají jednu velkou přednost, že se až tak detailně nemusíme zabývat dělícími rovinami na předloze, protože vytvrzený odlitek snadno vyloupneme z gumu připomínající formy. Navíc výroba těchto forem je znatelně levnější a práce s ní je i snadnější.

Samotný resin, na první pohled připomínající plast, je velmi křehký materiál, který má tendenci se v namáhaných místech lámat, proto je třeba s ním zacházet s citem a nevystavovat ho například přímému slunečnímu záření, protože materiál obvykle reaguje na tepelné změny. Jeho obrovskou výhodou však je schopnost zachytit velké množství detailů, včetně těch nejužších spár.

U samotných modelů aut Abrex se resin nepoužívá, avšak setkat se s ním můžete u doplňků, kterými jsou figurky.

Když je plast více než resin!

Modely vyrobené z plastu mají víceméně podobné vlastnosti, avšak jsou oproti samotnému resinu trvanlivější, nepodléhají tolik vnějším vlivům a nejsou tak křehké. Plast oproti resinu neumí zachytit při výrobním procesu tolik detailů.

U kovových modelů Abrex se s plastem lze setkat ve většinovém podílu a to konkrétně u interiérů, podvozků, kol a dalších doplňků. Celoplastové modely lze v nabídce Abrex nalézt ve formě RC modelů.

Plast je také využíván u přípravy vzorkových modelů, u nichž probíhá ještě konečná kontrola detailů před samotným spuštěním výroby. Dále jsou z něj například vyráběny krabičky a podstavce.