Péče o naše produkty

Ať už naše produkty sbíráte z čisté lásky nebo jako investiční artikl, určitě nám dáte za pravdu, že je jejich stav (nejen) pro jejich budoucí hodnotu zásadní a mnohdy rozhodující. Aby vám naše produkty dělaly radost co nejdéle, je třeba se o ně také náležitě starat. Níže jsme proto sepsali několik tipů, díky kterým bude péče o ně výrazně snazší.

.

Není v tom žádná věda!

Na co si dát největší pozor?

 1. Prach - Prach je pro sběratele bezpochyby nepřítelem číslo jedna. Ze začátku, kdy se dá ještě sfouknout, se chová nenápadně a na produkty se usazuje nepatrně, s odstupem času však dokáže i postupně se navyšující lepkavostí napáchat pořádnou paseku. Prach by se měl pravidelně odstraňovat (cca. jedenkrát za 7-14 dní), a to vždy vhodně zvoleným nástrojem, u něhož nehrozí jakékoli mechanické poškození modelu (poškrábání, znehodnocení obtisků a leptů, ulomení křehkých části typu zpětných zrcátek, stěračů, antén, zástěrek apod.).
 2. Světlo a teplo - Naše produkty chraňte co nejlépe před intenzivním působením přímého slunečního svitu. Ten totiž může zapříčinit vyblednutí barev a společně s vyzařovaným teplem způsobit kupříkladu i deformaci plastových částí. Umělý zdroj světla se může chovat podobně jako slunce, proto si dejte pozor i na něj. Produkty by měly být umístěny i v dostatečné vzdálenosti od dalších předmětů vyzařující teplo (například topení, televize, počítač, žárovky apod.). Ideální teplotou pro naše produkty je běžná pokojová teplota.
 3. Vlhkost - Zvýšená vlhkost prostředí může způsobit odlupování obtisků a barvy samotné.
 4. Manipulace - S ohledem na povahu produktů je neustále třeba brát v potaz skutečnost, že se jedná o velmi křehké výrobky, s nimiž by se mělo zacházet co nejopatrněji - tzn. vyvarovat se jakýmkoli tahům, otřesům, pádům apod.
 5. Další osoby a zvířata - Samozřejmostí je pak také sbírku chránit před nenechavýma rukama dětí a osob, které k modelům zpravidla nemají žádný citový vztah. K hravým a věčně zvídavým domácím mazlíčkům asi třeba není cokoli více říkat.
 6. Skladování - Doporučeným způsobem pro skladování našich produktů jsou prosklené a uzavíratelné vitríny, které se dají zakoupit v téměř jakékoli prodejně s nábytkem nebo domácím příslušenstvím. Při výběru vitríny určitě stojí za pozornost i její případná prachuvzdornost, tzn. že čím méně prachu se do ní dostane, tím méně práce s jeho odstraněním pochopitelně bude). Naše produkty je nejvhodněnší skladovat v jejich původním balení (viz více v sekci Balení produktů).

.

Maximální opatrnosti není nikdy dost!

Tak jako jakékoli jiné péče, tak i péče o naše produkty, zahrnuje jisté postupy a pro jejich vykonání i potřebné nástroje. S těmi je třeba zacházet s maximální opatrností a bez použití síly.

 1. Odstranění neusazeného prachu - Neusazený prach lze jednoduše sfouknout nebo oprášit prachovkou ideálně z přírodního nebo umělého peří. V těžce dostupných místech jako jsou různé záhyby a prohlubně lze použít antistatický štětec nebo běžný štětec - oba však musí mít velice jemné štětiny. 
 2. Odstranění usazeného prachu - Usazený prach se nejlépe odstraňuje pomocí vlhkého a dobře vyždímaného hadříku nebo vatových tyčinek. Nikdy však nedělejte prudké krouživé pohyby, ale mírné vodorovné tahy.

.

Varování!

Důrazně upozorňujeme, že během péče o naše produkty může k jejich nenávratnému poškození dojít použitím:​

 1. jakýchkoli chemikálií (například líh, ředidlo, rozpouštědlo, odlakovač apod.) a svým složením jinak agresivních roztoků
 2. vody na místech, kde se nachází vodní obtisky
 3. nevhodně zvoleným nástrojem
 4. síly a jakoukoli další neopatrnou manipulací

.

Víte o postupech a nástrojích, které je pro péči o naše modely jako stvořené? V tom případě budeme rádi, když nám své tipy napíšete prostřednictvím zprávy na Facebooku!